Żaluzje pionowe to bardzo popularna forma osłony przed słońcem, stanowiąca alternatywę dla zasłon. System ten pozwala na regulację ilości wpadającego światła do pomieszczenia lub całkowitą przesłonę.
Wykorzystywane do osłony dużych okien jak również do tworzenia ścianek działowych. Bogata kolorystyka, materiały z atestami na niepalność oraz higienicznymi powodują, iż bardzo często żaluzje pionowe montowane są w biurach i hotelach. Pionowe pasy są wykonywane z tkaniny lub PCV zawieszone na szynie aluminiowej, którą można zamontować do ściany lub sufitu.

Najbardziej powszechnym materiałem tekstylnym jest poliester (ewentualnie poliester z domieszką bawełny) oraz włókno szklane. W Polsce dostępne jest ponad sto wzorów żaluzji pionowych, każdy w średnio 8 kolorach. Tkaniny różnią się między sobą również grubością, stopniem przepuszczania światła, trwałością kolorów i rozmiaru.
W Polsce dominuje rozmiar lamel 127 mm. Jednak przy małych rozmiarach okien paski o szerokości 127 mm wyglądają topornie, dlatego firma MOL utrzymuje kolekcję tkanin również w rozmiarze 89 mm lamel (jedyny dystrybutor lamel 89 mm w Polsce).

Alternatywą dla lameli tekstylnych wykonanych najczęściej z poliestru lub włókna szklanego są lamele PCV.

Galeria